Göta älvuppdraget
Göta älvdalen, som sträcker sig från Vänern i norr till Göteborg i söder, är en av de mest skredkänsliga dalgångarna i Sverige. Varje år inträffar flera skred av olika storlek och karaktär i dalgången. En orsak till att Göta älvdalen drabbas av så många skred är dess geologiska historia med mäktiga lager av kvicklera avsatta i en marin miljö. Älvdalen har också påverkats av människans aktiviteter i form av bl.a. bebyggelse, industrier, sjöfart och annan infrastruktur. Konsekvenserna av skred i Göta älvdalen kan därför bli stora eftersom samhällsutbyggnader men även förorenade markområden, vattenintag m.m. kan påverkas.
De pågående och kommande klimatförändringarna riskerar att leda till fler naturkatastrofer, bl.a. ras, skred och erosion, när nederbörden ökar, havsnivån stiger och vattenflöden ökar. Vid högre nederbörd kan ökad tappning från Vänern till Göta älv bli nödvändig, vilket kan innebära ökade flöden och ökad risk för erosion och skred längs Göta älv. För att begränsa skadeverkningarna och möta de nya hot som klimatförändringen innebär krävs åtgärder. SGI har under flera år uppmärksammat de geotekniska konsekvenserna av klimatförändringen.
Mot den här bakgrunden finns det ett stort behov av en heltäckande kartläggning och analys av skredförutsättningarna och skredriskerna längs Göta älv. Därför gav regeringen i slutet av 2008 SGI i uppdrag att inom tre år (2009-2011) genomföra en skredriskkartering för hela Göta älv. Uppdraget innefattar också att ta fram nya och bättre skredanalyser och stabilitetsberäkningar längs Göta älv.
Regeringsuppdraget innebär att SGI kommer att utföra nya geotekniska undersökningar från Vargön i Vänersborg till Marieholmsbron i Göteborg inklusive Nordre älv. Det handlar dels om att komplettera utredningar som gjorts tidigare inom vissa områden, dels göra undersökningar i områden där detta är nödvändigt.
Utredningen, som till viss del är FoU-relaterad, kräver samverkan med andra myndigheter, forskningsinstitutioner och andra nationella och internationella organisationer.
| |
 |
|
|
Regeringsuppdragets första år - 2009 - har SGI använt för att planera, organisera, upphandla teknik och rekrytera personal till utredningen och dess olika projekt och deletapper. Bland annat har SGI upphandlat en komplett scanning av älvbotten för kartering av bottengeometri. En arbetsgrupp har bildats för att uppdatera och utveckla konsekvensbeskrivningar av potentiella skred i Göta älvdalen. En arbetsgrupp har också bildats för kartering av kvicklera och vid behov initiera ny forskning om hanteringen av områden med kvicklera.
Under 2010 kommer SGI att bl.a. utföra fältundersökningar, laboratorieanalyser och nödvändiga stabilitetsberäkningar i och längs älven.